Показать сообщение отдельно
  #798  
Старый 27.11.2011, 10:07
Аватар для Chevychelov
Chevychelov Chevychelov вне форума ВРАЧ
Ветеран форума
      
 
Регистрация: 09.09.2006
Город: Тирасполь
Сообщений: 2,244
Сказал(а) спасибо: 73
Поблагодарили 163 раз(а) за 140 сообщений
Записей в дневнике: 54
Chevychelov этот участник имеет превосходную репутацию на форумеChevychelov этот участник имеет превосходную репутацию на форумеChevychelov этот участник имеет превосходную репутацию на форумеChevychelov этот участник имеет превосходную репутацию на форумеChevychelov этот участник имеет превосходную репутацию на форумеChevychelov этот участник имеет превосходную репутацию на форумеChevychelov этот участник имеет превосходную репутацию на форумеChevychelov этот участник имеет превосходную репутацию на форумеChevychelov этот участник имеет превосходную репутацию на форумеChevychelov этот участник имеет превосходную репутацию на форумеChevychelov этот участник имеет превосходную репутацию на форуме
ISAR-REACT 4: Abciximab-heparin combo, bivalirudin similarly reduced risk for death
By

AHA Scientific Sessions 2011

ORLANDO, Fla. — Two commonly used anti-clotting regimens, abciximab plus heparin and bivalirudin, were similarly effective in preventing death, subsequent MI or need for further revascularization in patients with non-ST-segment elevation MI undergoing percutaneous coronary intervention.

Among patients assigned to abciximab (ReoPro, Centocor and Eli Lilly) plus unfractionated heparin (n=861), 10.9% experienced the primary composite endpoint of death, large recurrent MI, urgent target vessel revascularization or major bleeding in 30 days vs. 11% of patients assigned to bivalirudin (n=860; RR=0.99; 95% CI, 0.74-1.32). The secondary endpoint of efficacy in death, any recurrent MI or urgent TVR was also similar with dual therapy (12.8%) compared with bivalirudin (13.4%; RR=0.96; 95% CI, 0.74-1.25).

Furthermore, patients taking the abciximab-heparin combination were more likely to experience major bleeding than those taking bivalirudin (4.6% vs. 2.6%; RR=1.84; 95% CI, 1.1-3.07).”.

“These findings … show that bivalirudin might be the preferred drug in patients undergoing PCI for an acute MI, with or without ST-segment elevation,” Adnan Kastrati, MD, professor of interventional cardiology at Technische Universitat, Munich, Germany, said at a press conference.

The double blind ISAR-REACT 4 study included 1,721 patients with acute non-ST-segment elevation MI.

“Understanding which treatment works better is important because non-ST-segment elevation MI patients are in danger of further cardiovascular problems,” Kastrati said in a press release. “The results of PCI in these patients are strongly dependent on the efficacy and safety of the anti-clotting drugs used during the procedure.” – by Casey Murphy
Ответить с цитированием